Глобите за нарушения на Общия регламент за защита на личните (GDPR) през 2021 г. са на стойност над 1 млрд. евро, като за периода са издадени общо 412 наказания. Компании като Amazon и WhatsApp трябваше да платят най-солени глоби за нарушаване на регулацията, сочат данни на Atlas VPN.
Европейският съюз приложи Общия регламент за защита на данните през 2018 г. Целта на този закон беше да предложи на гражданите на ЕС повече контрол върху техните данни и неприкосновеността на личния им живот. Организациите, които не спазваха законодателството, подлежат на огромни глоби, които продължават да растат с всяка година.
Статистиката на Altas VPN се базира на базата данни за прилагане на регламента – GDPR Enforcement Tracker.
През 2018 г., когато беше имплементиран законът, бизнесът беше глобен общо 436 хил. евро. През следващата година сумата набъбна значително до 72 млн. евро. Глоба по GDPR в размер на 50 млн. евро беше наложена на Google през 2019 г., защото не е успяла да предостави прозрачна информация за политиките си за съгласие.
През 2020 г. общите глоби достигнаха 171 млн. евро. 2021 г. обаче значително надмина всички наказания, издадени до момента, с глоби за над 1 млрд. долара по GDPR. Това е повишение с 521% спрямо предходната година.
Въпреки че през първите две тримесечия на 2021 г. наказанията са били за 50 млн. евро, Европейският съюз е наложил най-значителните си глоби през третото тримесечие. През юли Amazon Europe Core получи най-високата глоба от 746 млн. евро. По-късно през септември ЕС глоби WhatsApp Ireland с 225 млн. евро – второто най-голямо наказание за неспазване на GDPR в историята.
През четвъртото тримесечие на 2021 г. в ЕС глобите бяха за 16,7 млн. евро.
Глоби по страни
В някои държави обновените закони за поверителност засегнаха значително бизнеса, тъй като той беше глобяван съгласно новата система. Регулаторите за защита на данните във всяка страна следиха изкъсо компаниите, за да гарантират, че поверителността на потребителите е опазена.
Испания е натрупала 351 глоби в размер на 36,7 млн. евро. Въпреки че средната глоба е около 105 хил. евро, Испания е събрала най-много наказания до този момент, в сравнение с всяка друга държава. Телекомуникационни играчи, като Vodafone Spain, са глобявани по няколко пъти за нарушаване на GDPR.
Италия е на второ място в класацията със 101 глоби, които са изисквали бизнесът да плати близо 90 млн. евро. Средното наказание там е около 887 хил. евро, което е едно от най-големите в сравнение с останалите държави.
Трета в списъка е Румъния, където са наложени 68 глоби за общо 712 хил. евро. Въпреки че наказанията са много, средната им стойност е под 11 хил. евро.
Унгария и Норвегия са съответно четвърта и пета с 45 и 40 глоби от 2018 г. Докато унгарските компании трябваше да плащат 828 хил. евро глоби, норвежките фирми натрупаха общо близо 9 милиона евро плащания.


Без ток във Варна на 23 юни 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (23 юни)
Виц на деня - 23 юни
Няколко района във Варна остават без вода днес
Времето във Варна на 23 юни 2026
Европа развива тревожна пристрастеност към американския газ
Петролът задържа спада си след облекчаването на санкциите срещу Иран
Супер Ел Ниньо: Климатичният риск се връща като фактор за пазарите
Транспортът и логистиката решават липсата на хора с AI и автоматизирани складове
Everpure: Чиповете памет скочиха 10 пъти
Пълните хибриди: Как работят и защо са толкова добри за града?
Mercedes залага на самолетна технология
Спирачките с течност отиват в историята
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Тръмп обвини европейски съюзници в НАТО, че не са помогнали на САЩ във войната с Иран
Броят на активните разломи в Турция е достигнал до 700
Столичната община разширява проекта за езерата в Южния парк
преди 4 години Това е кожодерско законодателство и абсолютно ненужно. Къде отиват тези пари - да се хрантутят никому ненужни на обществото държавни чиновници. Кой и как го измисли ?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар